Posted on Leave a comment

4 põhimõtet, kuidas keskkonnasõbralikult reisida.

Hing ihkab minna kaugemale, kui kodu ja seiklusi vajab hing. Nii ma siis olingi teel Hispaaniasse, kus päike paistab ja meri lainetab augusti kuumuses. Aga, ega maailma parandamine siis selleks ajaks puhkusele lähe…Nii ta on. Kodumugavusest ja kohalike kommetega arvestades üritame selle puhkuse võimalikult tublina hakkama saada.

 1. Ürita vähendada ühekordest.
  Oma pudel kaasas ja hoiab vee mõnusalt külmana.
 • Käsipagasisse tühi pudel, mida siis vetsus uuesti täita (Lennujaamas tuleb sama Ülemiste vesi, mida Tallinnlased juba hästi teavad). Enamus riikides on kraanivesi täiesti joodav ja pole põhjust end pudeliveega hellitada. 
 • Üks mohijo ilma kõrreta palun! Jajaja ilmselt juba sada korda teada ja tuntud kõrrelugu, aga just puhkusel kiputakse jooma rohkem kokteile, mis tulevad kõrtega. Nii et kui sul oma ustavat kõrt pole kaasas (millega väga chikke insta poste teha), siis ilma kõrreta saab igat jook ka juua. 
 • Riidestkott vs kilekott. Oleme ausad, kilekott kuumal päeval on lausa kriminaalselt valus vaatepilt. Kui plaan minna välja või randa ning pärast poodi siis riidestkott kaasa võtta pole üldse halb mõte. Kannatab kõik sangriad ära tassida.
 • Oma kahvel/lusikas kaasa. Kõik need putkatoidud, kus saab ainult plastik kahvleid-nuge, maisevad kordades paremad, kui seda oma armsa kahvliga sööd ja tead mõni plastkahvli haru su burksi sisse pole kadunud. Ekstra punktid muidugi, et su putkaburks näeb kordades viisakam välja kui plastkahvliga süües.
 1. Kasuta loodussõbralikke hügeenitarbeid
 • Tahke šampoon. Lisaks ei plahvata ta kunagi su kohvris ja saad ta käsipagasisse panna. Tahke palsam on ka täiesti asi. Ja kui veel tunned soolased mere lained su juustes pole look, õlidega saab hästi taltsutada oma kiharaid. Jojoba ja Argani õli on väga head just selleks ekstra boostiks. 
 • Organic cup. Yup naisena, alti ei saa planeerida oma reise just õigele hetkele. Ja kuu külalised võivad tabada  eriti kui kavatsed terve päev rannas või ringi seigelda, siis küll väga ei taha tegeleda sellise asjaga. Õnneks cup võib sees olla 12 tundi ilma et midagi juhtuks – jookse, uju, rända ja õhtul kui mugavalt hotellis jälle oled saad ta muretult tühjendada. Vähem muret sulle ja suur pluss keskkonnale ka.
 • Vaata üle oma päiksekreem. Olen isegi lumivalguke Eestis, nii et siin on mu nr. 1 sõber päiksekreem 50+ faktorit. Kui päiksekreemi ostmiseks läheb siis kindlasti hoia eemale selleisest koostisosast nagu oxybenzone, mis korallidele eriti halvasti mõjub ja nad hallikaks valgeks muudab. Eelista pigem päiksekreeme, mis sisaldavad titanium oxide või zinc oxide, kuna nendel pole nii halba mõju täheldatud kui eelmainitud korallidele toksiliselt mõjuva oxybenzone.
 1. Ära raiska vett ja energiat
 • Kui lahkud oma hotellist või korterist, siis lülita tuled ja konditsoneer välja. Selle asemel tõmba kardinad ette, et päike tuba kuumaks ei kütaks ja nii pole sul tuba ilma sinuta jahutada.
 • Lühemad dušši all käidud. Pole vaja iga kord kui pesemas oled end läbi vahutada ja elu mõtet osida. Eriti veel kui käid päevas mitu korda ujumas ja päras seda korraks end ära loputada on ka täiesti piisav.
 1. Korja ülesse ja sorteeri.
Sorteerimine Hispaania väikelinnas

 

 •  sorteeri seal kus võimalik. Igal maal on omad tavad ja prügi sorteerimis viisid (kui on), aga nii palju kui neid on võiks kasutada. Mina rannas nägin kahte soreerimis prügikosti üks klaasile ja teine pakendile. 
 • Kui pole prügikasti, võta prügi kaasa. Kindlasti leiad kuskil prügikasti lõpuks, kui mitte enne siis oma ööbimiskohas.

 

Ekstra Pokokoti nipid

 • Poko suure kotti sisse väikesed pudinad ühte kohta.
 • Osta puuvilju tänavakauplejate käest.
 • Kogu must pesu pokosse.
 • Oma jalanõud pokosse, et riideid ära ei määriks.

 

Posted on Leave a comment

7 nippi algajale keskkonnasõbrale

Keskkonnasõbralikkus ning jäätmeteta elustiil saab järjest enam kõlapinda. Loodan, et sisimas me kõik sooviksime olla rohkem või vähem keskkonnasõbralikumad kui me praegu oleme, aga sellega alustamine võib tunduda keerukas. Jah, see kindlasti vajab tahtejõudu, kuid väikeste sammudega liikudes jõuab varsti soovitud eesmärgini. Siin on meie soovitused algajale.

 1. Ostukotid. Ära võta enam poest uusi kilekotte, vaid kasuta korduvalt juba olemasolevaid.  Suure ostukotiga on veidi kergem kindlasti, sest neid jagatakse kingitusena tasuta ning tõenäoliselt on Sul juba olemas see kodus. Väikese (puu- ja juurviljade jaoks mõeldud) kotiga on võib-olla keerukam. Meie soovitame Poko-t (www.pokobags.com) 😉
 2. Pesugeel. Kui kasutad vedelat pesugeeli riiete pesemiseks, siis järgmine kord kui vahend otsa saab, siis ei ole vaja vana pudelit ära visata vaid hoopis ära pesta. Pesugeeli saab mitmes poes oma pudelisse osta. Võib kasutada mõnd pudelit ka taarakotist või tühjaks saanud moosipurki. Samuti saab toimida nõudepesuvahendiga, šampooniga, vedelseebiga. Minu lemmikud poed selleks on Valete ökokaubad ning Mahemarket Tartus. Seda toimingut ei pea väga sageli tegema ning seetõttu soovitame seda ühe esimese asjana, mida teha.
 3. Puu- ja juurviljad. Tavalises toidupoes on sageli valida mitme erineva kurgi ning tomati vahel. Vali see, mis ei ole pakendatud! Samuti ei ole vaja enamuse puu- ja köögiviljade jaoks eraldi kotti. Pärast maksmist võib need panna ühte kotti kokku. Määrivate asjade korral kasuta esimeses punktis välja toodud kotte.
 4. Söögiriistad. Mõnikord võib juhtuda, et on vaja kiiresti midagi süüa haarata. Kuigi ostetav toit on tõenäoliselt pakendis, siis on juba samm edasi, kui selle toidu söömiseks kasutada korduvkasutatavaid söögiriistu. See on ühekordne samm, et oma igapäevasesse kotti visata sisse mõni kokkukäiv lusikas.
 5. Pakendiefektiivsus. Kõiki samme ei suuda ühekorraga ette võtta ning kui poes käies hakkab pulss ikkagi kiiremini lööma pakendiga kraami ostes siis võib teha vähemalt järgmist. Osta toode, mis on pakitud keskkonnasõbralikumalt. Näiteks laguneb paberpakk kiiremini kui kilepakk. Samuti soovitan osta võimalikult suuri pakke. Ühe paki ostmisega saab kauem toimetada ja ei ole vaja niipea jälle uut osta. Võib olla selleks ajaks kui see suur pakk tühjaks saab oled leidnud mõne mugava alternatiivi enda jaoks.
 6. Prügi sorteerimine. Kui kõike ei saa osta kohe pakendivabalt ja kodus tekib ikkagi jäätmeid, siis samm puhtama keskkonna poole on prügi sorteerimine. Taara taaraautomaati, klaas klaasi kogumise tünni või pakendi konteinerisse jne. Kui Sinu prügi saab ümber töödelda, sest see on õiges konteineris, siis ei ole vaja uue jaoks uut ressurssi kasutada!
 7. Hambahari. Järgmine kord kui vajad uut hambaharja, vaheta see mõne biolaguneva vastu.

Ka pisikene samm on samm paremuse suunas!

Kadi

Posted on Leave a comment

5 põhjust: Miks hakata keskkonnasõbraks?

Praeguseks tundub juba naljakas küsida sellist küsimust. Keskkonnasõbrad pole enam ammu karvased hipid kuskil kuusikus muru söömas ja rahupiipu tegemas. Siin on veel mõned põhjused miks hakata keskkonnasõbraks, kui sa seda juba pole.

1. Säästad raha.

Isegi kui planeedi tulevik sind ei huvita, siis raske vaevaga teenitud raha võiks ju mõistlikult investeerida. Iga ühekordne kilekott maksab ja sa kasutad seda ainult mõned minutid või kas pudelivesi on ikka väärt oma hinda, kui Eestis kraanivesi on puhas ja joodav. Kõik need pisikesed asjad, mida sa iga päev teed, kokku liites hoiad kokku ikka korraliku kopika. 

2. Oled eeskuju.

Praegu on kõik firmad ja kuulsused aru saanud, et parim viis kuidas olla päevakajaline on olla keskkonnasõbralik. Genka ei joo enam plastkõrrest ja H&M kogub sinu kangajääke. Nii et parim viis olla GLAM ja ajaga kaasas käia on olla keskkonnasõbralik. Koos sinu vanaema kleitidega on aeg tarkusterasid oma vanematelt küsida, kuidas olla ressursisäästlik, sest unustatud vana on praegu jälle uus.

3. Mõjub hästi su tervisele.

Otsid oma ratta välja või hoopis kõnnid ja põmm vormis püsimine muutus kohe lihtsamaks. Vaatad üle oma dieedi ja vähem liha ning rohkem hooajalist rohelist paneb ainult karva läikima.

4. Oled õnnelikum.

Paned tähele, et sinu keskkonnasõbralikud tuttavad on palju õnnelikumad ja vähem stressis? Seal on täiesti seos olemas. Keskkonnasõbralik elustiil juba iseenesest on tervislikum ja samas sa tead iga päev vähemalt üks heategu on tehtud. Hea enesetunne, et said teha midagi head.

5. Keskkond.

No nii kindlasti oled kuulnud, kuidas oleme planeedi ta viimasele piirile viinud ja muidugi on eri arvamusi eri inimestelt eri taustadega, aga üks on kindel, me tahame ilusat ja head keskkonda oma perekonnale, kus kõigil on puhas loodus ja ookeanid. Et jätkuks joogivett ka edaspidi ja võimalus toita oma perekonda. Need tunduvad meile praegu ulmelised probleemid, aga vaesemad riigid juba kannatavad. Pole kaugel, kui oleme ise probleemi otsas ja peame lahendust otsima, lihtsam on hoida ja ennetada.

Need on päris head põhjused, miks oma tarbimisharjumised üle vaadata ja teha samm parema enda tuleviku nimel, sest kes muu seda teeb kui mitte sina ise.

Ja kui nüüd tuli suur soov olla keskkonnasõbralik, aga ei tea kuidas?? Siis pole hullu varsti tuleb uus postitus, kus jagame oma nippe ja trikke, kuidas saada kõik need hüved mis ühele roheliselt mõtlevale inimesele osaks saavad.

Päikest!

Teie Kiku Pokost