Posted on Leave a comment

7 nippi algajale keskkonnasõbrale

Keskkonnasõbralikkus ning jäätmeteta elustiil saab järjest enam kõlapinda. Loodan, et sisimas me kõik sooviksime olla rohkem või vähem keskkonnasõbralikumad kui me praegu oleme, aga sellega alustamine võib tunduda keerukas. Jah, see kindlasti vajab tahtejõudu, kuid väikeste sammudega liikudes jõuab varsti soovitud eesmärgini. Siin on meie soovitused algajale.

  1. Ostukotid. Ära võta enam poest uusi kilekotte, vaid kasuta korduvalt juba olemasolevaid.  Suure ostukotiga on veidi kergem kindlasti, sest neid jagatakse kingitusena tasuta ning tõenäoliselt on Sul juba olemas see kodus. Väikese (puu- ja juurviljade jaoks mõeldud) kotiga on võib-olla keerukam. Meie soovitame Poko-t (www.pokobags.com) 😉
  2. Pesugeel. Kui kasutad vedelat pesugeeli riiete pesemiseks, siis järgmine kord kui vahend otsa saab, siis ei ole vaja vana pudelit ära visata vaid hoopis ära pesta. Pesugeeli saab mitmes poes oma pudelisse osta. Võib kasutada mõnd pudelit ka taarakotist või tühjaks saanud moosipurki. Samuti saab toimida nõudepesuvahendiga, šampooniga, vedelseebiga. Minu lemmikud poed selleks on Valete ökokaubad ning Mahemarket Tartus. Seda toimingut ei pea väga sageli tegema ning seetõttu soovitame seda ühe esimese asjana, mida teha.
  3. Puu- ja juurviljad. Tavalises toidupoes on sageli valida mitme erineva kurgi ning tomati vahel. Vali see, mis ei ole pakendatud! Samuti ei ole vaja enamuse puu- ja köögiviljade jaoks eraldi kotti. Pärast maksmist võib need panna ühte kotti kokku. Määrivate asjade korral kasuta esimeses punktis välja toodud kotte.
  4. Söögiriistad. Mõnikord võib juhtuda, et on vaja kiiresti midagi süüa haarata. Kuigi ostetav toit on tõenäoliselt pakendis, siis on juba samm edasi, kui selle toidu söömiseks kasutada korduvkasutatavaid söögiriistu. See on ühekordne samm, et oma igapäevasesse kotti visata sisse mõni kokkukäiv lusikas.
  5. Pakendiefektiivsus. Kõiki samme ei suuda ühekorraga ette võtta ning kui poes käies hakkab pulss ikkagi kiiremini lööma pakendiga kraami ostes siis võib teha vähemalt järgmist. Osta toode, mis on pakitud keskkonnasõbralikumalt. Näiteks laguneb paberpakk kiiremini kui kilepakk. Samuti soovitan osta võimalikult suuri pakke. Ühe paki ostmisega saab kauem toimetada ja ei ole vaja niipea jälle uut osta. Võib olla selleks ajaks kui see suur pakk tühjaks saab oled leidnud mõne mugava alternatiivi enda jaoks.
  6. Prügi sorteerimine. Kui kõike ei saa osta kohe pakendivabalt ja kodus tekib ikkagi jäätmeid, siis samm puhtama keskkonna poole on prügi sorteerimine. Taara taaraautomaati, klaas klaasi kogumise tünni või pakendi konteinerisse jne. Kui Sinu prügi saab ümber töödelda, sest see on õiges konteineris, siis ei ole vaja uue jaoks uut ressurssi kasutada!
  7. Hambahari. Järgmine kord kui vajad uut hambaharja, vaheta see mõne biolaguneva vastu.

Ka pisikene samm on samm paremuse suunas!

Kadi

Like and follow!
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *